Preskoči na vsebino


Vnesite vaš naslov

HVALA (se pod mizo vala)

V teh dneh smo praznovali zahvalno nedeljo. Naj nas vzpodbudi, da se bolj zavemo, kaj vse prejemamo od Boga, od drugih ljudi, pa tudi kot sadove svojega truda. Privoščímo si razkošje in si vzemimo danes ali jutri 20 sekund tišine in pomislimo kaj vse smo že lepega prejeli v svojem življenju. Naštejem samo nekaj stvari: zdravje, službo, talente za učenje, za šport, lepo vreme na dopustu, dobro ženo, dobrega moža, dobre otroke, dobre sosede …. Nekatere od teh stvari smo dosegli z lastnim trudom, ne pa vseh. Kolikokrat v življenju smo »imeli srečo« da smo bili ob pravem času na pravem mestu. Upam si reči, da dokler se ne zavemo kaj smo prejeli, smo težje dobri! Če smo nekaj prejeli od sočloveka, se mu najlepše oddolžimo na dva načina: 1.) se mu zahvalimo, 2.) mu dobroto ob primernem trenutku vrnemo. Če je do nas dober Bog, se mu najlepše oddolžimo na en način: 1.) da smo dobri do drugih ljudi. Morda se spomnite filma z naslovom: »Pay it forward« – plačaj naprej. Kratek povzetek vsebine: Profesor je dal otrokom v šoli seminarsko nalogo z izzivalnim naslovom: »Kaj lahko JAZ naredim, da bom spremenil svet na bolje?« Otroci so imeli vse sorte ideje. Najbolje je nalogo zastavil nek fantič. Različnim ljudem je naredil eno dobro delo in jih prosil, naj v zahvalo trem drugim ljudem naredijo po eno dobro delo. Zadeva je šla naprej tako hitro, da je kmalu ušla izpod nadzora. Ko na koncu filma fantič umre, se je pred njegovo hišo zbralo ogromno ljudi, ki so bili zaradi njega deležni dobrih del drugih in so jih tudi sami širili naprej. Jezus nam usmerja pozornost še na nekaj: Varujte se dobrotnikov – zopet ne vseh, ampak tistih, ki delajo dobro zato da bi jih hvalili. Taka dobrota ni dobra, ker nima pravega namena. Jezus nas zato vzpodbuja naj ne delamo dobro zato da bi nas hvalili, ampak naj delamo dobro zato ker je PRAV DELATI DOBRO! Si bomo torej vzeli 20 sekund tišine za premislek o tem kaj vse smo že lepega prejeli v svojem življenju? Če smo nekaj prejeli od sočloveka, se mu zahvalimo in mu dobroto ob primernem trenutku vrnimo. Pokažimo hvaležnost STARŠEM (tudi mi, odrasli), LJUDEM, KI SO DOBRI DO NAS (morda jim napišemo kakšno lepo kartico, ali jih pokličemo po telefonu, ženi (možu) pa dajmo kakšen bonbon k vzglavju…) Če pa »smo imeli srečo« - se pravi, da je bil do nas dober Bog, se mu najlepše oddolžimo tako, da dobroto širimo naprej – zastonj, kot je bil zastonjski tudi Bog do nas. Dati od svojega obilja je dobro, dati od tistega kar bi tudi sam potreboval, je še bolje.

Misel blaženega Antona Martina Slomška

»Molitve in dobra dela, ki niso iz dobrega namena, so drevo brez sadja. Če naše delo nima dobrega namena, je kakor prazno listje na drevju.«

Pisarna Karitas

Pisarna Karitas je odprta vsak 1. torek v mesecu od 18.00 do 18.30.

Dragi mož, draga žena, saj nista pozabila, kaj sta si obljubila, kajne?  

Zakon je kot škatla bombonov:

* Včasih je trd in oglat

* Včasih pester (različni bonboni) 

* Večina bonbonov je zavitih (nekatere odvijeta ko se VIDVA odločita, druge pa takrat, ko vaju vzpodbudijo drugi ljudje, ali pa vidva drug drugega POZITIVNO VZPODBUDITA)

* V nekaterih bombonih je skrita še dodatna vsebina (lešnik, liker …): Ko se trudimo, včasih doživimo nepričakovano dobro presenečenje – dobimo več kot pričakujemo!

* Ne pozabita na pomembnost telesne bližine, ki ni samo seks. V eni zakonski skupini je neka žena zapisala: »Ko pride mož domov, se najprej v tišini objameva in sva nekaj časa oba tiho. Šele nato sledi pogovor o tekočih stvareh.«

Izziv za vaju:

Pogovorita se katero staro lepo navado bi lahko poživila, ali pa katero novo stvar bi lahko vnesla v vajin odnos. 

Dogovorita se, katero dobro delo bosta skupaj naredila za druge.

Spoštuj druge narode, a ceni tudi svojega

Včasih sem presenečen, kako malo poznamo in cenimo svoj narod. Velikokrat pišemo o drugih ljudeh, svojih stvari in svojih ljudi pa kar nekako ne znamo pohvaliti. Življenjska zgodba Mari in Mirota Celestina je lahko navdih vsem staršem, ki se s skromno plačanim delom težko borijo, da preživijo svoje družine. Je pa vzpodbuda tudi vsem tistim staršem, ki premišljujejo, ali bi imeli še kakšnega otroka, ali raje ne. Zakonca sta po prihodu v Ameriko pogosto delala po dve službi na dan, sta pa skupnosti podarila izumiteljico Mary Ann, vesoljskega inženirja in dobitnika Nasine nagrade, dr. Marka Celestina, urgentnega zdravnika dr. Charlesa Celestina, ameriškega diplomata v Savdski Arabiji Thomasa Celestina in računalniške strokovnjake Joeja, Andrewa in Petra Celestina, ki so bili vodilni uslužbenci podjetja TranSolutions. Mariin brat Marion oz. Marjan Kosem je zbral zgodbo njihove rodbine v lično knjižico z naslovom: »The Kosem Family: Our story, Our Journey (Družina Kosem: naša zgodba, naša pot).    

Tridesetletnica slovenske osamosvojitve

Letos praznujemo 30-letnico slovenske osamosvojitve. Ko obujamo spomine na tiste čase, res lahko rečemo: »Hvala Bogu, da smo pravi čas izstopili iz Jugoslovanskega vlaka!«, saj se je pozneje izkazalo, da bi v nasprotnem primeru mnogi naši fantje izgubili življenje v nesmiselnih spopadih na Hrvaškem in pozneje v Bosni.

Ukaz JLA (Jugoslovanske ljudske armade) o odvzemu orožja Teritorialne obrambe je sprožil plaz posledic, ki jih v armadnih krogih niso bili sposobni predvideti. Vzniknila je Manevrska struktura nerodne zaščite (MSNZ). V vrstah Teritorialne obrambe pa je nastal razkol med starimi poveljniškimi kadri poslušnimi Beogradu in novimi, zvestimi demokratično izvoljeni slovenski vladi. Miloš Šonc, polkovnik Slovenske vojske v pokoju, se je takole spominjal: »Pošteno moram povedati, da za ukaz razorožitve sploh nismo vsi vedeli. Ko sem nekega četrtka opazil, da vojaki JLA iz Kresije odvažajo orožje, sem bil presenečen. Javno sem rekel poveljniku, da moraš imeti za kakšno stvar tudi malo pameti, poguma in patriotizma, da reagiraš drugače, kot pa da samo izvršuješ ukaze. Poveljnik je molče pogledal v tla. Ukazano je bilo, naj oficirji vrnemo tudi našo osebno oborožitev (pištole). Včasih celo nasprotniku, ki ga zajameš, pustiš pištolo. Ampak da lastnemu oficirju odvzameš orožje, pomeni to absolutno nezaupanje in že takrat sem si rekel, da moje pištole ne bodo dobili. Zaradi takih dogodkov se je počasi začel tudi miselni prelom v glavah slehernega izmed nas. Na srečo je nekaj orožja še ostalo na mestih, ki niso bila pod kontrolo JLA, saj je bilo skladiščeno v nekaterih firmah in štabih Teritorialne obrambe. Za vse tri brigade Teritorialne obrambe (vsaka je štela 1.200 pripadnikov) smo imeli orožje uskladiščeno znotraj nadzora JLA v Borovnici, ter v Rojah (v Šentvidu). Ta dejanja so razbila naše medsebojno zaupanje in zaupanje v JLA. Imel si na primer sodelavca, s katerim si sodeloval 10 let, pa si na koncu ugotovil, da te je izdal. To boli. Če te izda neznanec, ti je vseeno. Če pa te izda nekdo, ki ti je blizu, to boli. Videli smo vse večje razlike med posameznimi republikami in videli, da država razpada. Po zasedbi starega štaba Teritorialne obrambe na Prežihovi s strani JLA, smo prenesli vodenje z generala Hočevarja na oficirja Slaparja. Vse od začetka Manevrske strukture narodne zaščite smo delali le za potrebe nove države Slovenije. Zaradi vsega tega smo delali tako rekoč dva delovnika. Poleg osem ur v službi, smo v »prostem času« vzpostavljali skrivna skladišča orožja na mestih, kjer smo predpostavljali morebitne nevarnosti s strani JLA. Dejstvo je, da je bilo orožje in minsko eksplozivna sredstva na teh mikro lokacijah, v izredno varnih rokah. Varuhi teh skladišč so dobesedno nosili »glavo v torbi«, zato so bili to ljudje, ki so bili res absolutno vredni zaupanja. vir: RTV ARS 15.6.2021 (Mejniki identitete) (Čas spominov - avtor oddaje: Ivan Merljak)

Vzpodbude za boj z odvisnostjo

Prepričani smo, da Bog želi, da smo srečni, veseli in svobodni. Ne moremo se podpisati pod prepričanje, da je to življenje solzna dolina, pa čeprav je bilo za mnoge izmed nas natanko to. Vendar pa je jasno, da smo svojo nesrečo povzročili sami. Ni nam je povzročil Bog. Zatorej ne silite zanalašč v nesrečo. Če pa se znajdete pred težavo, jo izkoristite kot priložnost, da se izkaže Božja vsemogočnost. (AA)  

Leta sem verjel v Boga, ki kaznuje, in ga krivil za svojo bedo. Potem pa sem spoznal, da moram položiti »orožje« sebičnosti zato, da poberem »orodja«, ki mi jih ponuja program AA. Ta orodja so mi bila veliko darilo, darila pa se nihče ne otepa. Če teh orodij včasih še vedno ne uporabljam, je to zato, ker visim na svojih starih zamislih. In rezultat takega ravnanja je vedno nula! (Knjižica: AA razmišljanja za vsak dan, str. 153)

Obisk bolnih, starejših in invalidov

Bo na prvi petek 3. decembra. Če kdo od starejših ali bolnih želi obisk, pogovor ali obhajilo, naj sporoči.

Seja ŽPS

Bo v torek 7.12.2021 ob 19.45. Vzemite si čas in pridite.

Praznik sv. Cecilije – zavetnice petja

Čeprav praznujemo Cecilijo na 22. novembra, pa bomo obhajali slovesno sveto mašo v sredo 24.11.2021 19.00. Pri tej sveti maši bomo prepevali vsi župnijski zbori. Še posebno ob tej priložnosti iskrena hvala pevcem in pevkam v vseh župnijskih zborih. Hvala Anici Jerman in Ivanki Istenič, ki vodita ljudsko petje. Hvala organistu in pevovodju Dušanu Ješelniku, za vodstvo odraslega pevskega zbora in igranje na orgle. Prav tako hvala Bogu za vodstvo otroškega zbora. Hvala Ani Marinko za vodenje mladinskega zbora. Dobrodošlica novemu pevovodju Večernic Gregu Strajnarju. Vsaka maša je lepa – še toliko bolj pa, če se pri njej lepo prepeva.

Svetopisemska skupina

Vsak drugi ponedeljek v mesecu ob 19.45 se lahko na zanimiv način ob projekciji srečate z razlago evangeljskih odlomkov. Vabljeni 8.11.2021. Ne bo vam dolgčas.

Sestanek za starše novih pripravnikov na birmo

Bo v ponedeljek 15.11.2021 ob 18.15.

Pogovorili se bomo o pripravah, ki čakajo vaše otroke v tem letu, ter o dogodku, ko boste starši 21.11.2021 ob 10.00 birmancem podelili Sveta pisma.

Sestanek za starše prvoobhajancev

Bo v sredo 17.11.2019 ob 18.15.

Pogovorili se bomo o pripravah, ki čakajo vas in vaše otroke v tem letu.

Teden karitas:

- V dneh od 22.11.-28.11.2021 bo potekal Teden karitas. Letos poteka pod geslom: »Dobro iz vsakega srca«.

Vsak dan bomo pri maši prisluhnili kratki vzpodbudi

V sredo 24.11. bo v Dvorani Golovec v Celju ob 20.00 potekal  dobrodelni koncert Klic dobrote.

V tednu karitas bomo imeli v cerkvi in v župnijskem hodniku škatlo, kamor boste lahko darovali različna čistila, ki jih bomo namenili socialno ogroženim družinam. Že vnaprej hvala za vašo dobroto! 

Adventni venčki

V nedeljo 21.11.2021 boste že lahko dobili adventne venčke. Prav tako pa na 1. adventno nedeljo 28.11.

Priporočeni dar zanje je 10 EUR. Darovi so namenjeni župnijski Karitas da lažje pomaga socialno ogroženim. Že vnaprej hvala za pomoč.

Humor nas rešuje

* Ali ste vedeli, da le 1% prebivalstva uporablja etiketo na oblačilih, da bi vedeli kako skrbeti zanje. Preostalih 99% pa z njeno pomočjo določi, kje je zadaj in kje spredaj.
* Zakaj so moški lahko vedno dobre volje? Čokolada je zanje samo neke vrste prigrizek, avtomehaniki jim povejo resnico, telefonski pogovor navadno končajo v 30 sekundah, lahko imajo isto frizuro leta ali celo desetletja.

* Razlika med zmagovalcem in zgubo:

Ko zmagovalec naredi napako, reče: »Zmotil sem se« in se iz tega nekaj nauči.

Ko zguba naredi napako, reče: »To ni bila moja napaka« in obtožuje druge.

K Bogu je odšla:

V petek 8.10.2021

- Darja Pitako                   (Spomnimo se je v molitvi)

Lokacija:
Print Friendly and PDF